Сторінки історії світового та українського черліденгу
Коли бачиш дівчат-чарівників, що виконують з помпонами хитромудрі па, що зливаються в заворожливому хороводі танцю, сідають на шпагат, крутять фуете, злітають, немов зграя птахів, в піднебессі спортивного залу, що запалюють вулканічною енергією глядацькі серця напрошується само собою. І починаєш більш зримо розуміти чому поряд із матеріальною та духовною культурою людський досвід виділив культуру фізичну.
Черліденг — типово американський вид спорту, прибитий заокеанською баскетбольною хвилею до європейських берегів, вже добрий десяток років вважається не просто розвагою, яка несе певне естетичне навантаження, а й серйозним видом спорту, який має реальні шанси вже найближчими роками стати Олімпійським.
Як естетична фізкультурна традиція, він сягає «корінням» углиб століть на Балтійський півострів у Стародавню Елладу. Саме там під час Олімпійських Ігор з’явилися перші групи підтримки. Однак до нашої ери Греція, яка по праву вважається колискою цивілізації, у питаннях прав слабкої статі була більш варварською, ніж культурною, і забороняла жінкам не лише брати участь у змаганнях, а й підтримувати своїх атлетів. Тож першими черлідерами були чоловіки. Щоправда, їх завданням було насолоджувати спортсменів співом, грою на арфі та читанням віршів.
Примітно, що «супутник спорту» через десятки століть наче птах-фенікс відродився в багатоповерховій Америці. Хоча черліденг і асоціюється виключно з жіночими рухами тіла, спочатку черлідерами були не заокеанські красуні, а американські шанувальники футболу. Саме вони у 1898 році відкрили нову віху у світовому черліденговому русі, підтримуючи команду Міннісотського університету синхронними танцями та декламацією віршів. Лише 1906 року «заводити» стадіони розпочали дівчата, залучаючи на трибуни глядачів не лише спортивною майстерністю, а й жіночою красою.
Цьому спортивному руху в Америці присвячені 3 суперпопулярні фільми: «Цукор і перець», «Досягти успіху» та «Краса по-американськи». І це не дивно, бо в Америці черліденг вважається президентським видом спорту. Черлідерами свого часу були перші особи країни — Франклін Рузвельт, Дуайт Ейзенхауер та Джордж Буш.
У буквальному перекладі російською мовою «черлідер» — це лідер тих, хто кричить на стадіонах (cheer — вигук, leader — лідер). Російською «групи підтримки» — звичайно, звучить якось звичніше, але не відображає справжнє значення черліденгу. Тому краще не скористатися перекладом. Не називаємо ми футбол «ніжним м’ячем», бокс – «ударом», не шукаємо синонімів хокею і баскетболу.
Всеукраїнська федерація черліденгу офіційно зареєстрована в нашій країні 24 листопада 2004 р. 22 лютого 2005 року Наказом Держкомспорту України №419 черліденгу було надано статус виду спорту, офіційно визнаного в Україні. З 2005 року в Україні щорічно проводяться чемпіонат та Кубок України з черліденгу.
Президент Федерації: член Виконкому Міжнародної черліденгової спілки, віце-президент Спортивного комітету України, заслужений журналіст України, Почесний працівник фізичної культури та спорту, космонавт-дослідник СРСР Юрій Крикун.
Віце-президент: Президент авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», Почесний працівник фізичної культури та спорту Юрій Мірошников.
Генеральний секретар: заслужений тренер України з черліденгу, Почесний працівник фізичної культури та спорту, суддя міжнародної категорії, член Виконкому європейського черліденгового союзу, член суддівського комітету Європейського черліденгового Союзу, член комітету правил Міжнародного черліденгового союзу.
Всеукраїнська федерація черліденгу — член Міжнародного черліденгового Союзу (ICU) — до якого входить 110 країн-членів:
Африка – 14 країн;
Америка – 25 країн;
Азія – 19 країн;
Європа – 40 країн;
Австралія и Океанія – 4 країни.
Штаб-квартира знаходится в м. Мемфіс, США.
Президент ICU – Джеф Вебб (США).
На звітно-виборному конгресі в США у 2010 році Президента Всеукраїнської федерації черліденгу Ю. Крикуна було обрано членом Виконкому ICU від Східної Європи. Генеральний секретар Федерації А.Андрієнко у 2013 році була обрана членом Виконкому Європейського черліденгового союзу (ECU).
На чемпіонатах світу 2009-2018 р.р. (м. Орландо, США) розігрувалися медалі у 12 номінаціях (6 данс, 6 чер). Україна брала участь у 3-х видах програми та здобула 9 медалей — 5 золотих, 2 срібні та 2 бронзові медалі.
Всеукраїнська федерація черліденгу — член Європейського черліденгового союзу (ЕCU), членами якого є 34 країни Європи. Штаб-квартира знаходиться в Тон, Швейцарія. Президент ЄCU — Альяш Бріквік (Словенія).
В останньому чемпіонаті Європи 2017 року (м. Прага, Чехія та м. Стенвік, Нідерланди) брали участь 24 країни (три тисячі п’ятсот спортсменів), які розігрували медалі у 12 номінаціях (6 данс, 6 чер). Україна брала участь у 7 видах програми та здобула 3 медалі — золоту, срібну та бронзову.
У чемпіонаті України 2018 року (м. Харків) брало участь понад 2000 спортсменів із 14 регіонів України та міста Києва.
З 2005 року у Федерації підготовлено 2 Заслужені тренери України, 2 Заслужені майстри спорту, 27 майстрів спорту України міжнародного класу, понад 200 майстрів спорту України, а також 14 суддів міжнародної категорії. У 2014 році, Анна Андрієнко була визнана найкращим тренером у світі з черліденгу та найкращим тренером України з усіх видів спорту. 8 членам Федерації присвоєно звання «Почесний працівник фізичної культури та спорту», 6 членів Федерації нагороджено Почесною грамотою Міністерства України з питань сім’ї, молоді та спорту.
Президент Федерації Юрій Крикун обраний головою комітету з проведення Кубків світу Міжнародного черліденгового союзу та членом комітету з проведення чемпіонатів Європи Європейського черліденгового союзу, а Першу віце-президент Федерації Анну Андрієнко обрано членом Комітету правил Міжнародного черліденгового союзу та членом Суддівського комітету Європейського Союзу.